Planowanie wesela krok po kroku to spore wyzwanie dla przyszłej Pary Młodej. Ilość spraw, o które należy zadbać, jest bardzo duża, a wraz z rozpoczęciem przygotowań zazwyczaj dochodzą coraz to nowsze zadania. Jak zatem powinna wyglądać organizacja wesela krok po kroku, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik i cieszyć się perfekcyjnym weselem?

Organizacja wesela krok po kroku - kiedy zacząć planować?

Planowanie wesela krok po kroku to bez wątpienia czasochłonne zajęcie, dlatego warto rozpocząć przygotowania ze sporym wyprzedzeniem. Aby ułatwić sobie działania oraz zyskać gwarancję, że nic nie zostanie pominięte, warto zaopatrzyć się kalendarz przygotowań ślubnych. Terminarz ślubny to przydatny gadżet, który nie tylko usprawni działania przedślubne, ale i będzie sentymentalną pamiątką. Plannery ślubne są coraz częstszym gadżetem, w którym nie tylko można samodzielnie rozplanować organizację wesela krok po kroku, ale również znaleźć wskazówki pomocne podczas planowania. Coraz większą popularnością cieszą się również usługi konsultantów ślubnych, którzy mogą wyręczyć Parę Młodą, kompleksowo zajmując się przygotowaniem wesela krok po kroku. Jeśli jednak chcecie samodzielnie wszystko przygotować i zastanawiacie się, jak powinien wyglądać kalendarz przygotowań ślubnych, zapoznajcie się z poniższą listą, którą powinien uwzględniać każdy terminarz ślubny.

 

Organizacja wesela krok po kroku - o czym należy pamiętać?

Planowanie wesela krok po kroku należy rozpocząć ze sporym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli planujemy dużą uroczystość i przyjęcie na sporą ilość gości. Jak zatem powinien wyglądać kalendarz przygotowań ślubnych i kiedy rozpocząć pierwsze działania?

 

 

 • 1 rok przed ślubem - organizacja wesela krok po kroku powinna rozpocząć się minimum rok przed planowaną uroczystością - dzięki temu Para Młoda będzie mogła spokojnie wszystko rozplanować, zyskując gwarancję, że wszystko zostanie przygotowane jak należy, bez nieprzewidzianych, niemiłych niespodzianek. W tym czasie, po ustaleniu daty ślubu, warto zająć się wstępnym ustaleniem listy gości i rezerwacją sali, w której odbędzie się przyjęcie weselne. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy wiecie, że ilość zaproszonych osób będzie spora - zainteresowanie przestronnymi lokalami w dobrej lokalizacji jest ogromne, zwłaszcza w najgorętszych okresach ślubnych, czyli od maja do końca września. Aby dalsze planowanie wesela krok po kroku było możliwe, powinniście również ustalić budżet, jaki możecie przeznaczyć na organizację przyjęcia.
 • 11 miesięcy przed ślubem - to czas na osobistą wizytę w miejscu, w którym planujecie weselne przyjęcie oraz wstępne ustalenie weselnego menu, harmonogramu degustowania propozycji dań oraz rezerwację miejsc noclegowych dla przyjezdnych gości. 
 • 10 miesięcy przed ślubem - kalendarz przygotowań ślubnych powinien uwzględniać w tym czasie wybór oprawy muzycznej oraz osoby, która uwieczni wyjątkowe ślubne chwile na zdjęciach lub filmie. Jeśli marzycie o tym, aby na miejsce ceremonii przyjechać niebanalnym pojazdem, również powinniście zarezerwować wypożyczenie środka transportu. Terminarz ślubny w tym czasie powinien też uwzględniać wybór sukni ślubnej przez przyszłą Pannę Młodą. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które postanowiły w tym ważnym dla nich dniu wystąpić w sukni szytej na miarę. 
 • 9 miesięcy przed ślubem - jedną z kluczowych dekoracji ślubnych są kwiaty. Przygotowanie wesela krok po kroku na 9 miesięcy przed planowaną uroczystością powinno uwzględniać wybór kwiaciarni, która dostarczy kwiaty na ceremonię zaślubin. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na skorzystanie z usług stylisty kwiatów, który nie tylko udekoruje miejsce ceremonii oraz salę weselną, ale i samochód, przygotowując również bukiet dla Panny Młodej i butonierkę dla Pana Młodego.
 • 8 miesięcy przed ślubem - to idealny czas na to, aby ostatecznie sprecyzować listę gości, zastanowić się nad rozkładem stołów na sali i usadzeniem rodziny i bliskich. To również doskonały moment na to, aby zamówić zaproszenia ślubne i inne niezbędne akcesoria poligraficzne w postaci np. menu na stoły weselne, winietek, planu sali i miejsc dla zaproszonych gości. Jeśli marzycie o eleganckim ślubie w stylu rustykalnym, boho lub glamour, minimalistyczne zaproszenia ślubne będą najlepszym wyborem. Zdobione delikatnymi motywami kwiatowymi lub elementami roślinnymi zachwycą zaproszonych gości. Decydując się na motyw przewodni minimalistycznych zaproszeń ślubnych, pamiętajcie, że pozostałe elementy poligraficzne powinny być utrzymane w tym samym tonie. Idealnym rozwiązaniem będą zdobienia w typie akwarelowym lub odręcznych szkiców. Motywy kwiatowe w postaci piwonii, róż, czy magnolii są najgorętszym trendem nowego roku. Z kolei motywy liści i gałązek wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem, idealnie sprawdzając się w przypadku wesel w stylu rustykalnym. Jeśli chcecie, aby zaproszenia i pozostałe dekoracje zachwyciły zaproszonych gości, postawcie na odcienie pastelowe lub wyraziste, eleganckie kolory, jak granat, burgund, butelkowa zieleń, przybrudzony róż, a nawet czerń, która nada elegancji, będąc idealnym przełamaniem kolorystycznym i wyrazistym akcentem.
 • 7 miesięcy przed ślubem - planowanie wesela krok po kroku nie może obejść się bez uwzględnienia w terminarzu ślubnym zamówienia tortu weselnego oraz innych wypieków. Coraz częstszym rozwiązaniem i alternatywą dla klasycznych ciast ustawionych na stołach weselnych są tzw. słodkie kąciki w postaci osobno wyznaczonych stołów, na których znajdują się wyłącznie łakocie. Kalendarz przygotowań ślubnych powinien w tym czasie uwzględniać również wizytę u jubilera w celu wyboru i zamówienia obrączek.
 • 6 miesięcy przed ślubem - ten czas powinien być zarezerwowany dla Pana Młodego. Pora na wybór odpowiedniego garnituru i dodatków w postaci krawata lub muchy, butów, spinek do mankietów itp.
 • 5 miesięcy przed ślubem - weselne przyjęcia zazwyczaj trwają do rana. Z pewnością każda Panna Młoda marzy o tym, aby w tym dniu wyglądać olśniewająco przez cały czas. Przygotowanie do wesela krok po kroku powinno uwzględniać zatem również wybór makijażystki i fryzjerki, które zadbają o piękny, nieskazitelny wygląd Panny Młodej. Makijaż i fryzura próbna powinny odbyć się odpowiednio wcześniej, aby, w razie konieczności, Panna Młoda miała czas na zmianę koncepcji i znalezienie makijażu i formy uczesania, które spełnią jej oczekiwania, sprawiając, że w tym najważniejszym dniu będzie się czuła pięknie i dobrze.
 • 4 miesiące przed ślubem - terminarz ślubny w tym czasie powinien uwzględniać czas na wręczanie zaproszeń. Jeśli jednak planujecie duże wesele, a Wasza lista gości uwzględnia rodzinę i przyjaciół z daleka, warto pomyśleć o tym, aby rozpocząć zapraszanie bliskich nieco wcześniej - dzięki temu Para Młoda zyska pewność, że wszyscy dotrą na uroczystość, uczestnicząc w tym wyjątkowym wydarzeniu. Poproście również o to, aby zaproszone osoby odpowiednio wcześniej potwierdziły swoją obecność - optymalnym rozwiązaniem będą 2 miesiące przed datą uroczystości.
 • 3 miesiące przed ślubem -  aby zadbać o komfort gości weselnych, pamiętajcie o zarezerwowaniu transportu - zarówno z miejsca zaślubin do sali weselnej, jak i z wesela do domów przybyłych osób. Jeśli planujecie duże wesele, warto rozpatrzyć wynajem busa lub autokaru. 
 • 2 miesiące przed ślubem - terminarz ślubny powinien w tym czasie uwzględniać ostatnie przymiarki sukni oraz kompletowanie dodatków, jak biżuteria, bielizna itp. To również czas na to, aby zadbać o dodatkowe atrakcje, jak drobne upominki dla zaproszonych gości, rozrywki dla dzieci itp.
 • 1 miesiąc przed ślubem - to czas na sprawdzenie i upewnienie się, czy wszystkie elementy zawarte w kalendarzu przygotowań ślubnych zostały wypełnione. Jeśli nie, to ostatni moment na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. To też dobry czas na to, aby ustalić ze świadkami przebieg całej uroczystości.
 • 1 tydzień przed ślubem - pora upewnić się, czy wszystkie zaplanowane działania będą zrealizowane zgodnie z planem - dowóz ciast, przygotowanie ślubnego bukietu, odbiór obrączek, termin sesji ślubnej itp.

 

 • 1 dzień przed ślubem - przyszła Para Młoda powinna poświęcić ten czas na pełen relaks. Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie, które, poza tym, że jest szalenie ważne i wzruszajace, jest zazwyczaj również stresujące. Na dzień przed uroczystością postarajcie się zatem odpocząć, zregenerować i odstresować - dzięki temu ten najważniejszy dla Was dzień przywitacie z uśmiechem i radością.

 

Organizacja wesela krok po kroku to spore wyzwanie, dlatego warto odpowiednio wcześnie zająć się przygotowaniami. Jeśli nie chcecie, aby Wasz terminarz ślubny był wyjątkowo napięty, a planowanie wesela krok po kroku było źródłem stresu, zaplanujcie działania w taki sposób, aby kalendarz przygotowań ślubnych nie był przepełniony - dzięki temu bez problemów wszystko przygotujcie, sprawiając, że dzień ślubu będzie perfekcyjny i niezapomniany. 

 

Więcej artykułów

Zaproszenia ślubne z motywem kwiatowym, czyli kwiaty nie tylko w bukiecie

Planujesz ślub i marzysz o tym, aby ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany? Zadbaj o odpowiednią oprawę wizualną. Dotyczy to nie tylko dekoracji s...

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Planujecie ślub i wesele? Zapewne chcecie, aby wszystko było zaplanowane i zorganizowane perfekcyjnie. Minimalistyczne zaproszenia ślubne, z motywe...