Planujecie ślub i wesele? Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest ustalenie budżetu, który pomoże Wam odpowiednio wszystko rozplanować. Ile kosztuje dekorowanie kościoła? Ile zapłacimy za dekoracje samochodu ślubnego? Z czego powinna składać się dekoracja sali weselnej? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku. Na jego łamach dzielimy się też pomysłami na niebanalne dekoracje DIY.

Ile kosztuje dekoracja sali weselnej 2022 - podstawowe informacje 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, planując ślub i wesele istotne jest ustalenie i rozpisanie budżetu, który pozwoli lepiej zaplanować wydatki. Warto wiedzieć, że kompleksowa dekoracja sali weselnej i organizacja wesela to zazwyczaj 49% wszystkich wydatków związanych z uroczystością. Pod uwagę należy wziąć też muzykę - to ok. 9% całości kosztów, fotografa - 8%, wynajęcie samochodu, którym Para Młoda pojedzie do ślubu - 4%, bukiety i wiązanki ślubne - ok. 2%, chociaż jest to uzależnione zarówno od gatunków, jakimi przyszli Nowożeńcy chcą upiększyć miejsce uroczystości i przyjęcia oraz okresu, w którym ślub jest organizowany - wiosną i latem, ze względu na większość dostępność kwiatów, ich zakup może wiązać się z mniejszymi kosztami niż jesienią, czy zimą, gdy kwiaty trzeba sprowadzać. Zastanawiając się, ile kosztuje dekoracja sali weselnej 2022, należy wziąć pod uwagę samo miejsce, w którym organizowane będzie przyjęcie - koszt ten jest uzależniony nie tylko od specyfiki miejsca, ale i ilości gości, a więc wielkości sali, którą należy odpowiednio przystroić. Oczywiście sumy te mogą być większe lub mniejsze, w zależności od wielkości miasta oraz miesiąca, w którym wesele ma się odbyć. Jak wygląda kwestia samej dekoracji sali i kosztów z tym związanych?

Dekoracje ślubne i weselne – cena w 2022 roku

Ceny dekoracji weselnych uzależnione są, rzecz jasna, od firmy, jaka się tym zajmuje. Minimalny koszt przystrojenia kościoła to ok. 500 zł. Jeśli jednak planujecie bogatszą aranżację, kwota może wzrosnąć nawet do nawet 4000 zł. Przystrojenie weselnej sali to wydatek rzędu ok. 1000 - 10 000 zł, z kolei przybranie samochodu to zazwyczaj kwota oscylująca w granicach 100 - 200 zł. Jeśli jednak planujecie coś spektakularnego, musicie się liczyć z wyższymi kosztami, nawet do 1000 zł. Marzy Wam się dekoracje z balonów na wesele? Powinniście się nastawić na koszt w przedziale od 100 do 1200 zł. Nie można zapominać też o dekoracjach świetlnych, które pozwalają wprowadzić wyjątkowo przytulny, romantyczny klimat. Podobnie, jak w przypadku innych dekoracji, ich koszt jest w pełni uzależniony od wizji Pary Młodej, wielkości sali oraz ilości świetlnych dekoracji - wynajęcie, chociażby, podświetlanego napisu LOVE, który ostatnio jest wyjątkowo popularną dekoracją to koszt od 300 do 1000 zł. Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje dekoracja sali weselnej, a przedział cenowy jest szeroki.

Ile kosztuje dekoracja sali weselnej 2022 - pomysły na upiększenie przyjęcia

Co w sytuacji, gdy macie dość ograniczony budżet? Nie oznacza to, że Wasze przyjęcie nie może zachwycić klimatem i dekoracyjnością. W takim wypadku świetną opcją jest wypożyczenie dekoracji ślubnych lub dekoracje weselne zrób to sam, które, wbrew pozorom, nie są tak trudne do wykonania, jakby się mogło wydawać. Dobra wiadomość jest też taka, że obecnie króluje minimalizm w dekoracjach ślubnych - to oznacza, że warto iść w jakość, a nie w ilość, co też pozwala zmniejszyć koszty związane z dekoracją sali weselnej. Jakie są najpiękniejsze dekoracje sali weselnej? Kwiaty - chcąc zmniejszyć wydatki, a równocześnie zadbać o wyjątkowy efekt, warto bazować na sezonowości! Planujecie przyjęcie w klimacie rustykalnym? Świetnie! Wesele w takim stylu powinny zdobić polne kwiaty, które są tanie i łatwo dostępne. Równie dobrym rozwiązaniem będą gatunki, które upiększają przydomowe ogrody. W przypadku uroczystości i przyjęcia w klimacie glamour również polecamy wybrać gatunki sezonowe. Jeśli organizujecie Wasz wielki dzień latem, w okresie wakacyjnym, polecamy wybrać takie kwiaty, jak frezje, piwonie, lilie, czy lewkonie. Klasyczne róże również będą świetną opcją. Szukając dostawcy kwiatów, warto też zrezygnować z klasycznych kwiaciarni na rzecz lokalnych dostawców.

Dekoracje na stoły weselne: co zamiast kwiatów?

Kwiaty to oczywiście podstawa weselnych dekoracji. Jeśli jednak chcecie urozmaicić wystrój innymi, równie atrakcyjnymi dekoracjami, które nie będą wymagały wydania sporej kwoty, postawcie na rozwiązania DIY, które, jak już wcześniej pisaliśmy, nie muszą być skomplikowane, aby zachwycać. Świeczniki wykonane ze słoików lub szklanych butelek, dekoracje podwieszane pod sufitem, makramy lub łapacze snów - poza klasycznymi modelami wykonanymi ze sznurków, warto postawić na opcje ze wstążek - wstążka aksamitna lub szyfonowa o nieregularnych brzegach sprawdzi się tu idealnie. Tego typu dodatek równie dobrze sprawdzi się do przewiązania krzeseł lub upiększenia wspomnianych wcześniej świeczników. Papierowe girlandy i proporczyki to również świetne rozwiązanie, które przykuwa wzrok, a do tego świetnie wpisuje się w trendy ślubne w przypadku uroczystości w klimacie rustykalnym i boho. Pamiętajcie, aby dekoracje i cały wystrój sali współgrały ze stylistyką ślubnej papeterii - bez względu na to, czy wybieracie zaproszenia na ślub eleganckie, rustykalne, czy minimalistyczne, pozostałe elementy powinny nawiązywać do nich zarówno stylistyką, jak i kolorystyką - dzięki temu osiągniecie zachwycający efekt, który oczaruje zaproszonych gości. 

Ślub i wesele to spory wydatek, jednak wystarczy pobudzić wyobraźnię, aby samodzielnie przygotować wyjątkowe dekoracje, które nie będą wymagały zaawansowanych umiejętności plastycznych i sporego nakładu gotówki, aby prezentowały się elegancko i niebanalnie, wpisując się równocześnie w motyw przewodni uroczystości.

Więcej artykułów

Stylizowana sesja ślubna - jak ją zorganizować?

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy zatrzymać w pamięci jak najdłużej te wyjątkowe chwile...

Ślub i wesele w lipcu - jaki motyw przewodni?

Planujecie wesele w lipcu? Zdaniem większości osób to najlepszy miesiąc na ślub. O tym, dlaczego ślub w lipcu to dobry pomysł, jaki motyw przewodni...