Oczepiny to jeden z najstarszych zwyczajów ślubnych. Został bowiem zapoczątkowany jeszcze przez ludy słowiańskie. Klimat standardowych oczepin niestety wielu z nas odstrasza, często wręcz napawa nas zażenowaniem, czy zakłopotaniem. Zabawy podczas oczepin to nieodzowny element, nie oznacza to, że nie można ich zorganizować w taki sposób, aby wszyscy zgromadzeni goście czuli się swobodnie, dzięki czemu świetnie się bawili. O tym, jak zorganizować oczepiny inaczej, niż utrwaliło się to w naszej pamięci i tradycyjnej kulturze wesel, piszemy poniżej.
Oczepiny - tradycyjny punkt wesela
Oczepiny to stały punkt na każdym weselu. Jest to symboliczny moment, podczas którego Panna Młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w zamężny. Zazwyczaj oczepiny odbywają się o północy, a tej chwili towarzyszy zabawa, do udziału w której zapraszani są goście - panny i kawalerzy. Zabawę zazwyczaj prowadzi wodzirej lub osoba z orkiestry. Zgodnie z tradycją to właśnie w tym momencie świadkowa lub starościna pozbawia Pannę Młodą welonu, lub wianka, a świadek lub starosta ściąga Panu Młodemu krawat, lub muszkę, które następnie Nowożeńcy rzucają w stronę zebranych wokół nich panien i kawalerów. Jeśli Panna Młoda zrezygnowała ze ślubnego okrycia głowy, może rzucać bukietem. Zgodnie z tradycją, osoby, które złapią ślubne atrybuty, niedługo same powiedzą sakramentalne TAK. Sporym uznaniem cieszą się też wstążki. Oczepiny w takiej wersji polegają na tym, że Panna Młoda ma przymocowane do bukietu wstążki, których końce trzymają zgromadzone wokół niej panny. Następnie świeżo upieczona żona zamyka oczy, kobiety wokół niej zaczynają tańczyć, przemieszczając się, a Panna Młoda w momencie, gdy zatrzymuje się muzyka, odcina jedną ze wstążek. Pannie, której wstążka pozostanie nienaruszona, zgodnie z tradycją, przepowiada się rychły ślub. Aby urozmaicić ten moment, zazwyczaj oczepinom towarzyszą rozmaite zabawy, które przez jednych są długo wyczekiwanym momentem wesela, przez drugich wręcz znienawidzonym elementem przyjęcia. Co zrobić, aby zadowolić gości, którzy uwielbiają zabawy urozmaicające wesele i równocześnie zadbać o komfort i dobre samopoczucie tych, którzy czują się podczas tradycyjnych oczepin nieco zniesmaczeni?
Oczepiny inaczej - jak je zorganizować?
Organizując wesele, warto ułożyć plan. Dzięki temu unikniecie chaosu, zadbacie też o komfort swój i zaproszonych gości. W planie uwzględnijcie nie tylko pierwszy taniec, godziny serwowania ciepłych posiłków i tortu, ale i oczepiny. Oczywiście pod warunkiem, że taka forma zabawy do Was przemawia. To, co prawda, tradycyjny punkt przyjęcia, jednak jeśli kompletnie nie odpowiada Waszej wizji zabawy, zrezygnujcie z nich. Pamiętajcie, że tego dnia zarówno Wasz komfort, jak i szczęście są najważniejsze! Dotyczy to również Waszych bliskich. Niestety często oczepiny w tradycyjnym wydaniu wprawiają w zakłopotanie, a panny i kawalerowie są wręcz przymuszani przez innych gości do uczestnictwa w zabawach. Jeśli wiecie, że Wasi goście również nie przepadają za taką formą rozrywki, zastąpcie ją czymś innym, np. organizując oczepiny inaczej. W jaki sposób? Poniżej przedstawiamy 5 ciekawych rozwiązań.
Oczepiny inaczej - 5 ciekawych pomysłów
- Quiz wiedzy o Nowożeńcach - to zabawa, która nie tylko będzie świetną rozrywką, chwilą na rywalizację, ale i idealnym momentem, aby zweryfikować, jak dobrze goście znają Nowożeńców. Zabawa wymaga stworzenia dwóch grup liczących np. po 5 osób, następnie każda grupa odpowiada na konkretne pytania dotyczące życia Panny i Pana Młodego. Wygrywa oczywiście grupa, która bezbłędnie odpowie na większość pytań
- Wehikuł czasu - jeśli Wy i Wasi goście jesteście sentymentalni, ta zabawa przypadnie Wam do gustu. Skompletujcie zdjęcia z dzieciństwa, rozwieście je lub przypnijcie na tablicach, a następnie zachęćcie gości do rozszyfrowania, kto widnieje na fotografii. Możecie podzielić gości na dwie grupy - ta, która prawidłowo dopasuje zdjęcia z dzieciństwa do obecnych na przyjęciu gości, może otrzymać nagrodę. Warto do przygotowań zaangażować bliskich. Np. zaproszenia ślubne eleganckie, czy zaproszenia ślubne nowoczesne mogą być wyposażone w dodatkowe karty z prośbą o przygotowanie zdjęć z dzieciństwa (uzupełniając karty, pamiętajcie, że istotna jest odmiana nazwisk – zaproszenia powinny ją uwzględniać - tak nakazuje etykieta. Zweryfikujcie, jak odmieniać dane imię i nazwisko, aby uniknąć niezręcznej wpadki). Jeśli sami chcielibyście brać udział w tej zabawie, poproście świadków, aby zajęli się organizacją wehikułu czasu, abyście nie wiedzieli, do kogo należy dane zdjęcie
- Kalambury - to świetna opcja nie tylko na domówkę, ale i wesele. Możecie nieco zmodyfikować tę zabawę, przygotowując kalambury tematyczne, gdzie motywem przewodnim będą zaproszeni goście - biorący udział w zabawie będą mieli za zadanie zaprezentować kogoś z Waszych bliskich, po stronie reszty uczestników będzie leżało rozszyfrowanie, o kogo chodzi. Pamiętajcie, aby taka zabawa nie wprawiła nikogo w zakłopotanie!
- Śpiew z cytryną - wesele i śpiew to dwa przenikające się elementy. Jeśli marzą Wam się oczepiny inaczej, zorganizujcie konkurs muzyczny - ustalcie piosenkę, który każdy z zainteresowanych konkursem będzie musiał wykonać. Aby nie było zbyt prosto, zaserwujcie gościom plastry cytryny - kwaśny owoc w ustach utrudni wykonanie piosenki, z pewnością urozmaicając występ
- Tańce pokoleniowe - to idealna zabawa dla gości w każdym wieku, która pozwoli lepiej poznać świat i kulturę osób różniących się wiekiem. Wybierzcie kilka chętnych par z młodszego i starszego pokolenia. Następnie młodzi tańczą do muzyki z lat 50. lub 60., starsze pokolenie do muzyki nowoczesnej. Para Młoda decyduje, która para wygrywa.
Oczepiny inaczej to świetny sposób na to, aby zadbać o komfort swój i gości, którzy nie przepadają za typowo weselnymi rozrywkami, równocześnie nie zawodząc tych, którzy z utęsknieniem wyczekują tego punktu programu. Chcąc urozmaicić weselne zabawy, możecie przygotować drobne upominki, które nie tylko zachęcą do udziału w zabawie, ale i będą świetną pamiątką z tego dnia.