Organizacja wesel w plenerze cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych Par Młodych. Marzycie o wyjątkowej uroczystości w magicznej scenerii? Sprawdźcie, jak zorganizować ślub w ogrodzie lub innym klimatycznym miejscu i jakie są koszty wesela w plenerze. 

Coraz większą popularnością cieszą się ceremonie ślubne w klimacie rustykalnym lub boho, których motywem przewodnim jest natura. Nie ma lepszej scenerii dla uroczystości w takim klimacie niż ogród, łąka lub las. Jak zorganizować ślub w ogrodzie i czy jedynie ślub cywilny w plenerze jest możliwy, czy może można również zorganizować ślub kościelny w plenerze? Odpowiadamy na najistotniejsze pytania, dzieląc się radami, jak zorganizować tego typu uroczystość i przyjęcie na łonie natury. 

 

Ślub w plenerze - jak go zorganizować?

Ślub w ogrodzie to bez wątpienia świetny pomysł na wyjątkowo romantyczną uroczystość, jednak czy taka forma jest dopuszczalna? Od 2015 roku ślub cywilny w plenerze jest możliwy. Aby przenieść uroczystość na łono natury, wystarczy, że przyszła Para Młoda złoży odpowiedni wniosek do urzędu stanu cywilnego. Tego typu ceremonia rzecz jasna musi odbywać się zgodnie z konkretnymi procedurami - godło Polski musi znajdować się w widocznym miejscu, a zawarcie związku małżeńskiego nie może odbyć się na terenie, którego specyfika mogłaby zakłócić powagę ceremonii lub negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo przybyłych osób. Jeśli zastanawiacie się, ile kosztuje ślub cywilny w plenerze, musicie wiedzieć, że w przypadku ceremonii zaślubin w innym miejscu, niż Urząd Stanu Cywilnego, to po stronie Pary Młodej leży pokrycie kosztów związanych z transportem urzędnika na miejsce wydarzenia, wyposażeniem miejsca ceremonii w godło, stół, krzesła oraz altanę lub inną formy zadaszenia na wypadek deszczu. Sam koszt udzielenia ślubu również wzrasta - z 84 zł w przypadku tradycyjnej formy zaślubin w Urzędzie, na 1000 zł poza murami instytucji. Wyjątek stanowi ciężka sytuacja przyszłych Nowożeńców, np. gdy jedna z osób przebywa w szpitalu - wówczas dodatkowe opłaty nie są pobierane. O ile ślub cywilny w plenerze jest stosunkowo prosty do zorganizowania, o tyle ślub kościelny w plenerze jest już dużo większym wyzwaniem. Aby urządzić ceremonię przyjęcia sakramentu poza murami kościoła, konieczne jest uzyskanie zgody władz kościelnych - argumentacja dotycząca tego, że ślub w lesie lub we własnym ogrodzie jest Waszym marzeniem, może okazać się niewystarczająca. 

 

 

Wesele w plenerze - o czym warto pamiętać podczas przygotowań?

Zazwyczaj ślub zwieńczony jest przyjęciem lub uroczystym obiadem dla zaproszonych gości. Organizujecie ślub w ogrodzie? Co powiecie również na wesele na świeżym powietrzu? Organizacja wesel w plenerze jest coraz chętniej wybieraną opcją - pary biorące ślub latem, kiedy sceneria wokół zachwyca, chcąc nadać przyjęciu magii, rezygnuje z klasycznych sal weselnych na rzecz przyjęcia pod gołym niebem, w altanach lub dekoracyjnych namiotach. Jak zorganizować wesele w plenerze i ile kosztuje wesele plenerowe? Jeśli chodzi o koszta, są one rzecz jasna uzależnione od ilości zaproszonych osób oraz wizji Pary Młodej. Wpływ na to ma również to, czy wesele będzie organizowane na własną rękę, czy pod okiem obiektu typowo weselnego (coraz większa ilość domów weselnych, hoteli i restauracji w ofercie ma również usługę organizacji wesela plenerowego). W takiej sytuacji tzw. “cena za talerzyk” będzie porównywalna z ceną w przypadku klasycznego przyjęcia. Zdecydowanie się na wesele plenerowe organizowane przez firmę jest dużo bardziej wygodne i w ogólnym rozrachunku tańsze, niż w sytuacji, gdy organizacja wszystkich elementów przyjęcia - począwszy od wynajmu terenu, przez wyposażenie go w niezbędne akcesoria, jak stoły, krzesła, toaleta, zadaszenie, na cateringu i transporcie dla gości kończąc, spada na barki zakochanych. Ślub i wesele na świeżym powietrzu to wyjątkowo klimatyczne wydarzenie. Aby podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości, pamiętajcie o odpowiednich dodatkach i dekoracjach. Najważniejsza jest kwestia zaproszeń - nowoczesne zaproszenia ze złoceniami, motywami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego lub klimatu boho, z ozdobnymi odbiciami lakowymi, idealnie wpiszą się w klimat planowanego wydarzenia. Nie zapomnijcie w treści zaproszenia uwzględnić informacji dotyczących specyfiki miejsca, w jakim odbędzie się ślub lub przyjęcie. Równie pożądanym dodatkiem, poza kwiatami i lampionami, są wstążki szyfonowe, którymi można nie tylko ozdobić zaproszenia, ale i krzesła, stoły, altanę, w której odbywa się przyjęcie weselne, bukiety kwiatów, czy inne elementy wystroju, nadając romantycznego, delikatnego akcentu. 

Planujecie powiedzieć sobie sakramentalne TAK? Zadbajcie o to, aby ten wyjątkowy dzień wyglądał dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliście. Powyższe wskazówki pomogą Wam zorganizować ślub na łonie natury oraz usprawnią przygotowanie niezbędnych elementów przyjęcia na świeżym powietrzu z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów dekoracji, które bezpośrednio wpływają na całokształt wesela. 

 

Więcej artykułów

Jak i kiedy zapraszać na ślub? Poradnik

Znacie już datę, kiedy powiecie sobie TAK? Z pewnością ten dzień chcecie spędzić w gronie bliskich. Jak zapraszać na ślub i kiedy wręczać zaproszen...

Organizacja wesela w stylu boho – stylizacja, dekoracje i dodatki

Magiczne, romantyczne, bajkowe - tak określić można wesele w stylu boho. Inspirowane naturą, eleganckim minimalizmem, prostotą i lekkością. Jeśli m...