Organizując ślub i wesele pamiętajcie, aby w pierwszej kolejności przygotować plan - dzięki temu będziecie mogli spokojnie rozłożyć w czasie zadania, dopinając wszystko na ostatni guzik. Jednym z najważniejszych elementów organizacji uroczystości jest wręczanie zaproszeń ślubnych. Z jakim wyprzedzeniem zapraszać gości weselnych i jak powinno wyglądać wręczenie zaproszeń, aby było zgodne z zasadami savoir-vivre? Zapoznajcie się z przygotowanym przez nas poradnikiem uwzględniającym wskazówki zgodne z ogólnie przyjętą etykietą.

W jaki sposób rozdawać zaproszenia ślubne i kiedy je wręczać, aby bliscy mogli pojawić się na uroczystości? Czy, aby zachować dobre maniery, należy wręczać zaproszenia osobiście, czy w grę może wchodzić wysyłka za pośrednictwem poczty? Jakie informacje powinny znaleźć się na kartach zaproszeń i jak wypełnić zaproszenie wręczane parom, które nie są w formalnym związku? Porady na ten temat znajdziecie w przygotowanym przez nas poradniku powstałym w oparciu o zasady savoir-vivre.

Wręczanie zaproszeń - ogólne zasady

Zaproszenia ślubne powinny być zapowiedzią nadchodzącego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele. Poza zawarciem podstawowych informacji dotyczących daty, godziny, miejsca uroczystości i przyjęcia, karty zaproszeń oraz dodatki, takie jak koperta oraz elementy ozdobne powinny w pełni współgrać z motywem przewodnim wydarzenia oraz pozostałymi dekoracjami, które w tym dniu będą upiększały miejsce zawarcia związku małżeńskiego oraz salę weselną. Już na etapie wypełniania kart zaproszeń tekstem należy mieć na uwadze zasady zgodne z obowiązującą etykietą ślubną. Aktualnie papeteria ślubna zazwyczaj uwzględnia informację, że na uroczystość zaślubin i przyjęcie weselne zapraszają wyłącznie narzeczeni. Forma ta odbiega od ogólnych zasad savoir-vivre, zgodnie z którymi rodzice Pary Młodej również powinni być wymienieni jako osoby zapraszające. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby eleganckie zaproszenia ślubne uwzględniały imiona rodziców tuż pod imionami Pary Młodej. Dlaczego? Zazwyczaj to właśnie rodzice są najbardziej zaangażowani w pomoc przyszłym Nowożeńcom - warto to docenić.

Zaproszenia ślubne - wręczenie a wysyłka pocztą

Jak wręczać zaproszenia, aby nikt nie odniósł wrażenia, że przyszłym Nowożeńcom niezbyt zależy na obecności danej osoby? Czy wysyłka zaproszeń pocztą jest dopuszczalna, czy w grę wchodzi wyłącznie osobiste wręczanie zaproszeń? Zgodnie z etykietą zakochani powinni osobiście wręczyć zaproszenia. To szczególnie ważne w przypadku najbliższej rodziny oraz osób starszych, które z pewnością docenią ten gest, odbierając go jako przejaw szacunku i zaangażowania. Wysyłka zaproszeń za pośrednictwem poczty jest dopuszczalna i nie ma w niej nic niestosownego, pod warunkiem, że zapraszane osoby mieszkają w innej części kraju, za granicą lub stosunki przyszłych Nowożeńców z zaproszonymi w ten sposób osobami są na tyle bliskie, że nikt nie poczuje się dotknięty. Decydując się na wysyłkę zaproszeń, warto zadbać o odpowiednią oprawę wizualną. Wybierając zaproszenia ślubne, minimalizm i klasyczna elegancja sprawdzą się idealnie. Poza wyborem kart zaproszeń spójnych z motywem przewodnim wesela oraz pozostałymi dekoracjami, które upiększą miejsce uroczystości i przyjęcia, warto wyposażyć zaproszenia w stylowe, ozdobne koperty, dekoracyjny lak, czy szyfonową, ręcznie rwaną wstążkę. Poza uwzględnieniem imion rodziców, czy zadbaniem o oprawę wizualną zaproszeń, równie istotne jest, aby w treści znalazła się wzmianka o osobie towarzyszącej. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, każda osoba pełnoletnia powinna otrzymać zaproszenie uwzględniające możliwość pojawienia się na przyjęciu z partnerem lub partnerką. Jeśli zakochani wręczają zaproszenie osobie, która jest w związku nieformalnym, etykieta nakazuje podarowanie dwóch zaproszeń z uwzględnieniem osoby towarzyszącej. Taka forma nie jest jednak obecnie zbyt często praktykowana - zazwyczaj w takiej sytuacji przyszli Nowożeńcy wręczają jedno zaproszenie, uwzględniając w treści imiona i nazwiska zapraszanej pary. 

Zaproszenia ślubne - kiedy wręczać? 

Nie tylko forma wręczania zaproszeń, ale i czas stanowi spory dylemat dla przyszłych Nowożeńców. Z jakim wyprzedzeniem najlepiej zapraszać bliskich na uroczystość? Nie ma jednoznacznie określonych ram czasowych. Wszystko bowiem uzależnione jest od specyfiki uroczystości - czy będzie to ślub i przyjęcie w miejscu zamieszkania Pary Młodej, czy może uroczystość wiążąca się z koniecznością wyjazdu do innego miejsca, np. w góry, nad morze, czy za granicę, jaką drogę będą mieli do pokonania goście. Przyjęło się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wręczanie zaproszeń ślubnych na minimum 3 miesiące przed planowanym wydarzeniem. Zapraszanie gości weselnych powinno być też uzależniane od daty planowanej uroczystości - jeśli ślub jest organizowany podczas wakacji lub w trakcie świąt, przyszła Para Młoda powinna zatroszczyć się o to, aby bliscy mieli więcej czasu na zastanowienie się i zorganizowanie czasu tak, by mogli uczestniczyć w wydarzeniu. Zasada ta dotyczy również sytuacji, w której przyszli Nowożeńcy planują wesele trwające kilka dni, co jest popularne w przypadku np. uroczystości w góralskim stylu. Pary wręczające zaproszenia ślubne na miesiąc przed uroczystością muszą się liczyć z tym, że nie wszyscy będą w stanie zorganizować urlopu w pracy, czy zaplanować podróży.

Zapraszanie bliskich na ślub i wesele bywa stresujące i czasochłonne. Dlatego tak istotne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich działań niezbędnych do zorganizowania idealnej uroczystości. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas poradnik pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości przyszłym Parom Młodym, ułatwiając wręczanie zaproszeńWięcej artykułów

Tasiemki szyfonowe w ponad 40 kolorach w By Simple

Poszukując ozdób i dekoracji na ślub i wesele nie zapominajcie o tym, że to drobne szczegóły wpływają na efekt wow! Takim szczegółem będącym przysł...

Wesele w stylu industrialnym - jak przygotować? Inspiracje

Planujecie ślub i wesele i zastanawiacie się, w jakim klimacie zorganizować uroczystość i przyjęcie? Jeśli lubicie minimalizm i wyjątkowy charakter...